תעשיית הקוסמטיקה

העור שלנו הינו רקמה חיה ונושמת.

עולם הקוסמטיקה משמש את כולנו בצורה כזו או אחרת. אם בינקות במוצרים המטפחים את עור התינוק הרך, דרך מצבים רפואיים שונים ועד טיפוח, בישום, פינוק ומניעת הזדקנות העור בגיל מבוגר יותר.

העור שלנו הינו רקמה חיה ונושמת.

הוא מגיב לכל מה שנשים עליו ולכל מה שנכניס לתוך גופינו.

קרמים, סבונים, בשמים, משחות טיפוליות – כולם משפיעים על העור ועל מערכות הגוף הפנימיות.

מדוע אם כן, תעשייה שהיתה אמורה להבריא, לספק הנאה, טיפוח והזנה יוצרת בעיות עור רבות כל כך ואף בעיות במערכת הנשימה, אלרגיות וגירויים שונים?

כנראה שיש לכך תשובות רבות וברובן כלכליות. מוצרים רבים מכילים חומרים תעשייתיים זולים ובהם חומרים משמרים –  כגון פרבנים שנועדו לטפל בפטריות וחיידקים וגורמים לאלרגיות וחשודים כמסרטנים; חומרים מקציפים- חומרים רעילים שנועדו לתת תחושת ניקיון על חשבון הבריאות שלנו; חומרי לחות מתעשיית הנפט – שנועדו להתגבר על היובש שגורמים הדטרגנטים המנקים שמוסיפים למוצרים; חומרי צבע וריח סינטתיים -המבוססים על בשמים ותוצרי נפט וזפת, בשילוב מי חמצן המכילים רדיקלים חופשיים (פראוקסידים).

כל אלה עלולים לגרום ואכן גורמים לאלרגיות עוריות ונשימתיות, לגירויים ואף למחלות קשות יותר כגון מומים מולדים, נזק לאיברים, עקרות וסרטן. מאות מחקרים בבעלי חיים הראו כי פטאלטים יכולים להזיק גם לכבד, לכליות ולמערכות הרבייה.

מעבר לנזק הנגרם לאדם באופן אישי, ישנה כאן מערכת אקולוגית שלמה הנפגעת מתעשייה מזהמת זו.

הסבונים, הקרמים, הבשמים, וכן חומרי הניקוי השונים, כולם נשטפים בסופו של דבר מהגוף אל האדמה – וחוזר חלילה  אל החקלאות ואל מאגרי השתיה שלנו – בחזרה לגופינו.

אחד החומרים השכיחים שניתן למצוא כמעט בכל מוצר קוסמטי שאינו טבעי הינו ה- SLS.

הסיבה היא שזהו חומר שיוצר הקצפה ותחושת ניקיון כשלמעשה הינו דטרגנט עוצמתי המנקה הרבה מעבר לצורך האמיתי. הוא מעכל קורוסיבי התוקף שומנים וחודר לתוך מחזור הדם ומצטבר בלב, במח, בעיניים ובכבד. ניתן לנקות איתו אפילו שמן מנועים. העור שלנו הוא עדין ואינו צריך ניקיון ברמה כזו גבוהה. להיפך. על העור שלנו ישנו חלב המעניק לעור לחות טבעית; מולקולות היוצרות יחד עם השמש ויטמין D המעניק לנו אנרגיה, עצמות בריאות וחזקות ומערכות שלמות בגוף הנעזרות בו. ניקיון חריף מידי של העור רק מזיק לו ואין בו צורך אמיתי. מעבר לכך שזהו חומר החשוד כמסרטן ויוצר אלרגיות וגירויים העשויים להוביל למחלות עור קשות.

לשמחתנו, לתעשיית הקוסמטיקה הצטרפה שורה ארוכה של מוצרים טבעיים המכילים צמחים, שמנים ורכיבים המופקים אך ורק מהצומח. הם עדינים, ידידותיים לעורנו ולאדמה עליה אנו חיים ונושמים. יש להם מרקם, ריח וצבע טבעיים ונעימים ההופכים אותם למוצרים שכיף להשתמש בהם, שממלאים באמת את המטרה שלשמה נוצרו: בריאות, הזנה, ריפוי, פינוק, טיפוח, בישום ומניעת הזדקנות.

חזרה לעמוד מאמרים >
דילוג לתוכן