פיגמנטציה

צבע העור מושפע מפיגמנט (צבען) בשם מלנין.

פיגמנטציה הינה צבע העור ופיזורו עליו. צבע העור מושפע מפיגמנט (צבען) בשם מלנין, הנוצר מחומצת האמינו טירוזין. המלנין בולע  אורכי גל שונים ומחזירן בצורה המתבטאת בצבע העור. הוא גם מגן על העור מחמצון DNA. ייצור מוגבר של מלנין גורם לעור להיות כהה יותר. לרוב, המלנין מופיע בצורה אחידה על העור וכך צבע העור בדרך כלל אחיד. כאשר התאים המייצרים את המלנין (מלנוציטים) נפגעים, ייצור המלנין נפגע וצבע העור ואחידותו מושפעים מכך.

הפרעות פיגמנטציה – יכולות להיות מפושטות בכל העור או להופיע באזורים מסוימים. ישנם סוגים שונים:

דה פיגמנטציה: אובדן כללי של צבע העור. מופיעה בויטיליגו.

היפו פיגמנטציה: כמות מלנין נמוכה באופן לא רגיל; העור בהיר מבדרך כלל; מופיעה באלבניזם. עשויה להיגרם מפציעות בעור, כוויות, חשיפה לכימיקלים או זיהומים בעור. כמו כן ממחלות עור דלקתיות כמו אטופיק דרמטיטיס ופסוריאזיס. לעיתים נגרמת מגורמים גנטיים.

היפר פיגמנטציה: לרוב נגרמת מרמה גבוהה של מלנין; לעיתים ממופע של פיגמנט אחר. במצב זה צבע העור כהה יותר. עשויה להיגרם עקב דלקת, תרופות או חשיפה לשמש.

מלזמה: הופעת כתמי צבע כהים בצורת פרפר על הפנים. מופיעה לרוב בנשים בהריון עקב שינויים הורמונאליים.

כתמי גיל: עם הגיל מופיעים כתמים עגולים וקטנים, המכונים גם כתמי כבד.

דרכי הטיפול הקונבנציונליות בפיגמנטציה הינן: הגנה מהשמש – כמניעה וכמניעת החמרת הפיגמנטציה. בכל סוגי הפיגמנטציה, השמש מחמירה אותה; תכשירי הבהרה – להאטת יצירת הפיגמנט ע"י תאי העור. בעיקר על רקע הורמונלי ופוסט דלקתי; פילינגים רפואיים; טיפולי לייזר וטיפולים משולבים.

לקוסמטיקה הטבעית תפקיד חשוב במניעה וטיפול בהפרעות בפיגמנטציה.

אחד הרכיבים המשמעותיים בקוסמטיקה בטיפול בפיגמנטציה הוא ויטמין C.

ויטמין C הינו אחד מנוגדי החמצון החזקים ביותר בשימוש על העור, כחלק ממערך אנזימטי ולא אנזימטי בהגנה מרדיקלים חופשיים. חשיפה לקרינת UV מקטינה את זמינותו של ויטמין C על העור. ויטמין זה אינו סופג קרינת UV אך הוא מגן מפניה ע"י נטרול רדיקלים חופשיים. ויטמין C חיוני לבניית קולגן ומשפיע הן בגיל צעיר והן בגיל מבוגר; הוא מהווה מתווך בדה-פיגמנטציה. הוא יוצר קשר עם יוני נחושת ומונע את פעילות אנזים טירוזינאז המשפעל את ייצור המלנין. כמו כן, הוא מעכב פעילות פרו-דלקתית ע"י דיכוי ציטוקינים פרו-דלקתיים.

קרינת השמש גורמת לנזקים רבים, ביניהם סטרס חמצוני הנגרם מרדיקלים חופשיים ומוביל להרס חלבונים הנמצאים בדרמיס כגון קולגן ואלסטין, להזדקנות העור ולדלקות בעור.

קרמי הגנה הינם חיוניים לחסימת קרני השמש, אך הם חוסמים רק 55% מהרדיקלים החופשיים הנגרמים ע"י קרני UV. לכן חשוב לשלב קרם הגנה יחד עם ויטמין C המגביר את ההגנה על העור.

חשוב לציין שוויטמין C משפיע על העור בצורה טובה יותר דרך מריחה מקומית לעומת צריכה פומית (מהמזון).

לסיכום, לוויטמין C פעילות נרחבת במצבים עוריים שונים, מנטרול רדיקלים חופשיים והגנה מפני השמש, ועד טיפול באקנה, דלקות עור שונות וטיפול בהפרעות פיגמנטציה.

חזרה לעמוד מאמרים >