גירויים בעור ודרכי טיפול

העור עוטף אותנו ומגן עלינו מהסביבה החיצונית

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף שלנו.

הוא עוטף אותנו ומגן עלינו מהסביבה החיצונית; מחיידקים, מזהמים, כימיקלים, פגעי אקלים  ועוד.

הוא הפנים שלנו להרמוניה או דיסהרמוניה המתרחשת אצלנו בתוך הגוף ואפשר לראות עליו ולהרגיש דרכו מה קורה בתוך הגוף.

כאשר מתרחשים תהליכי ניקוי, תהליכים דלקתיים או פינוי רעלים הם יתבטאו על פני העור; כוויות, עקיצות, חבלות ופגיעות חיצוניות מותירים עליו צלקות.

ישנן מחלות עור רבות ומגוונות ונציין כמה מהן:

אקזמה –  שם נוסף לדרמטיטיס – דלקת כרונית בשכבת הדרמיס, המתבטאת לרוב ביובש, פריחה, אדמומיות, גרד, שלפוחיות, קילוף העור ושבירתו. ישנם סוגים רבים של אקזמה וביניהם: אטופית, קסרוטית, סבוראית ואקזמת מגע.

אטופיק דרמטיטיס – "אסטמה של העור"; מחלת עור כרונית המתפרצת  לרוב בינקות עקב חשיפה לזיהום אוויר, כימיקלים, צבעי מאכל, חומרים משמרים; לרוב יש היסטוריה של אלרגיה ואסטמה; מתבטאת בגרד ודלקת באיזור הפנים, איזורים פנימיים של מרפקים וברכיים ועוד.

סבוריאה – מחלה דלקתית קשקשית בעיקר של הקרקפת והפנים. לרוב אינה מגרדת, ואם כן אז בעיקר בשלב הגלד. במקרים קשים מופיעים קשקשים אדומים לאורך קו השיער, מאחורי האוזניים, בחלק החיצוני של תעלת השמע, על העפעפיים, על גשר האף, בקפלים בצידי האף ומעל הסטרנום. הגורמים לסבוריאה יכולים להיות גנטיים, הורמונאליים, תזונתיים, נפשיים וכן במחלת האיידס. מושפעת גם ממזג האוויר ובקור מתפרצת יותר.

בתינוקות יכולה להופיע סבוריאה כמצב טבעי של הצטברות תאים חדשים לפני נשירת התאים הישנים ואין צורך לטפל בה, היא עוברת לבד עד גיל 8-10 חודשים.

פסוריאזיס – ספחת – נגרמת על ידי התחלקות מהירה של תאים, פי אלף מאשר בעור בריא. בקצב כזה התאים מצטברים ונוצרת קשקשת מוכספת. פוגעת הן בנשים והן בגברים לרוב בגילאים 25-30; עשויה גם להתפרץ בגיל קטן.מופיעה כתפרחת סימטרית על המרפקים, ברכיים, קרקפת. יכולה להופיע בצורות שונות ובקצב שונה.

דרכי הטיפול במחלות עור כוללות תרופות, שינויים תזונתיים, צמחי מרפא וכמובן טיפולים ותכשירים קוסמטיים.

ברפואה הטבעית ישנו דגש על תזונה טבעית וקוסמטיקה טבעית המבוססת על צמחי מרפא בעלי זיקה לעור.

הבולטים שבהם:

שמן עץ התה – שמן מחטא, אנטי פטרייתי, אנטי בקטריאלי, אנטי ויראלי. אחד השמנים היעילים ביותר בטיפול במגוון בעיות העור, כולל אקנה, סבוריאה, פטרת, פסוריאזיס, הרפס ועוד.

אלוורה – ג'ל המופק מחלקו הפנימי של הצמח; מרגיע, מסכך, אנטי דלקתי, מקרר, מצמת; מסייע במקרים של כוויות וכוויות שמש, עקיצות, חבורות, פריחות, גרד, אדמומיות, שפשפות, גירויים ועוד.

ארניקה – צמח המשמש  במקרים של חבלות, סימנים כחולים, כאבים, מתח שרירים ובעיות ראומטיות שונות; נקעים, שברים, שטפי דם; כעזרה ראשונה לפציעות ספורט, חבורות ומכות כתוצאה מנפילה או כל כאב ראומטי בכל אזור בגוף.

קלנדולה – צמח אנטי דלקתי, מאחה פצעים, אנטי פטרייתי. מטפל באטופיק דרמטיטיס, סבוריאה, פצעים, חתכים, כוויות. מרגיע גירויים בעור.

קמומיל – צמח מרגיע, אנטי דלקתי, מסייע בריפוי פצעים וכיבים, נוגד חמצון, נוגד זיהומי, אנטי פטרייתי, אנטי בקטריאלי.

חמאת שיאה – מזינה, מרככת עור יבש וכואב, מגנה מפני השמש, מעניקה לחות; מטפלת בפריחות, גירויים, אלרגיות עוריות, כוויות קור, כוויות שמש ופציעות קלות; מטפלת בדלקת פרקים וגאוט.

חזרה לעמוד מאמרים >