דלקות חניכיים

החניכיים מהוות רקמה רכה העוטפת ומגנה על איזור החיבור בין השיניים לעצמות הלסת

יותר ויותר אנשים סובלים מדלקות חניכיים או מחניכיים רגישות והצטברות אבנית, העשויות להתפתח לדלקת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס), נשירת שיניים וצניחת הלסת.

החניכיים מהוות רקמה רכה העוטפת ומגנה על איזור החיבור בין השיניים לעצמות הלסת. ברקמה זו מצטברים כל הזמן חיידקים ואם לא מתבצע ניקיון מתמיד של השיניים והחניכיים, נוצרת שכבת אבנית ההולכת וגדלה ולוחצת על רקמת החניכיים הרכה. לחץ זה יוצר דלקת המתבטאת בנפיחות החניכיים, אדמומיות, כאב ודימומים בזמן האכילה וצחצוח השיניים.

לדלקת החניכיים השלכות מרחיקות לכת. כאשר היא הופכת לדלקת כרונית, נוצרת נסיגת חניכיים המקטינה יותר ויותר את רקמת החניכיים המגנה על השיניים, עד למצב שלשיניים אין עוגן המחזיק אותן, הן מתנדנדות  ובסופו של דבר נושרות. מצב זה הוא כבר בלתי הפיך. כמובן שעד נשירתן, השיניים והחניכיים רגישות לכאב, האכילה הינה מוגבלת, יש קושי בנגיסת מאכלים קשים וגם יכולת הדיבור נפגעת.

נשירת השיניים פוגעת  בעצמות הלסת. היא גורמת לגוף להתחיל בספיגה חוזרת של חומרי הבניין המרכיבים את עצמות הלסת והתוצאה היא ירידה מהירה בעוביה של עצם הלסת, שמתבטא מאוחר יותר בצורך בביצוע השתלת שיניים ייעודית למצבים של חוסר קיצוני בעצם.

כמו כן, החיידקים המתיישבים באיזור החניכיים, חודרים למערכות נוספות בגוף ועשויים להחליש את המערכת החיסונית ואף לגרום לליקויים בתפקוד הלב ואף לפגיעה מוחית.

הטיפולים בדלקות חניכיים כרוניות משלבים ניקוי עמוק, ניתוחי חניכיים, עקירות, כתרים והשתלות. הם כרוכים בכאבים, הוצאות כספיות ואובדן השיניים האמיתיות והטבעיות של הגוף. תהליך המשפיע גם באופן רגשי ונפשי.

ניתן למנוע את דלקת החניכיים.

הטיפול המונע משלב צחצוח עדין ויעיל במברשת שיניים רכה באופן יומיומי, בוקר וערב, בשילוב חוט דנטלי ומי פה.

כמו כן, ביקור תדיר אצל השיננית להסרת האבנית ורובד החיידקים הינו חיוני.

מומלץ להשתמש במשחת שיניים ומי פה המכילים מלחים וצמחים היעילים בהסרת האבנית ומניעת כניסת החיידקים. בהם נכללים:

שמן עץ התה – מחטא, אנטי ויראלי, אנטי חיידקי, אנטי פטרייתי וממריץ חיסוני.

שמן נים – עשיר מאוד בחומצות שומן חיוניות (אומגה 3), בוויטמין E ובחומצות אמינו; אנטי דלקתי; לצמח הנים תכונות מחטאות והוא משמש כאנטי בקטריאלי ואנטי ויראלי. הוא משמש לריפוי כיבים במערכת העיכול וטיפול בדלקות בחלל הפה.

שמן קינמון – בעל תכונות אנטי חיידקיות ואנטי פטרייתיות. בשל ריחו המעט חריף הוא מרענן את הנשימה.

שמן ציפורן – משכך כאב, נוגד זיהומים, אנטי דלקתי

אלוורה – מרגיע, מחטא, אנטי דלקתי, משקם רקמות ריריות, מאזן חומציות, עתיר ויטמינים ומינרלים, נוגד זיהומי.

הממליס – צמח מצמת, עוצר דימומים, מחזק כלי דם, מעודד התחדשות רקמות, נוגד דלקת.

מלח ים – מונע יצירת אבנית, נוגד זיהום, אנטי בקטריאלי.

חזרה לעמוד מאמרים >
דילוג לתוכן